Innowacyjność doceniona Diamentem

KZN „Bieżanów” zostały nagrodzone w konkursie „Diamenty Polskiej Infrastruktury” w kategorii Lider Innowacji Roku. Zwycięstwo zapewnił firmie spójny system produkcji, logistyki i zabudowy wysokiej jakości rozjazdów kolejowych.

_MG_0624Wręczane po raz pierwszy Diamenty Polskiej Infrastruktury to nagrody za szczególne osiągnięcia dla spółek i osób będących liderami w sektorze infrastrukturalnym na rynku polskim. O nagrodach decydowała, kierując się przede wszystkim wskaźnikami jakościowymi,  Kapituła konkursowa złożona z branżowych autorytetów m.in.: prof. dr Zofia Bolkowska – Polska Izba Konstrukcji Stalowych, Krzysztof Celiński – dyrektor oddziału CH2M HILL, Tomasz Latawiec – prezes Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, Zbigniew Rynasiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, czy Jan Styliński- prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

– To wyróżnienie dla podmiotu wprowadzającego na rynek produkt lub rozwiązanie technologiczne o nowatorskim charakterze, unikatowe co najmniej w skali kraju, będące  przykładem wdrażania postępu w technologii, produkcji czy operacji – mówił Krzysztof Celiński, wręczając statuetkę w kategorii Lider Innowacji Roku. – W tym roku zwycięzcą są Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” za projekt spójnej koncepcji produkcji, logistyki i zabudowy rozjazdów kolejowych – zaznaczył.

– Dla firmy stawiającej na innowacje, która w tym roku obchodzi 70 lecie istnienia marki, 10 lecie działalności jako sprywatyzowany podmiot oraz 5 lecie rozpoczęcia budowy grupy kapitałowej, jest to bardzo ważne wydarzenie. Dziękując w imieniu spółki i pracowników za to cenne bo obiektywne i branżowe wyróżnienie, chcę powiedzieć, że rozwój rynku infrastruktury poprzez innowacje ma sens, bo radykalnie wzmacnia konkurencyjność podmiotów na nim działających w skali kraju, Europy i Świata – mówił podczas uroczystej gali wręczania nagród Ryszard Leszczyński, prezes KZN „Bieżanów” – Firmom takim jak nasza potrzeba jednak partnerów tak po stronie administracji państwowej tworzącej ramy stymulowania projektów innowacyjnych, jak i po stronie odbiorców czy użytkowników, którzy dla nowych, polskich projektów nie będą budować sztucznych barier wejścia na rynek – dodawał.

_MG_0629Nagrodzony projekt to całościowa koncepcja logistyki rozjazdów kolejowych, której trzonem są wagony zintegrowane z bezpiecznym system dźwigowym oraz modułami mocowania na platformach i usztywnienia w trakcie transportu i przenoszenia, bez wątpienia spełnia powyższe kryteria. Wagony zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie do tego zadania od podstaw. Do współpracy przy projekcie KZN zaprosił Instytut Kolejnictwa. Nacisk na innowacyjność w skali międzynarodowej i kompleksowe podejście do problemu pozwolił temu konsorcjum uzyskać dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z programu Innotech (ścieżka IN-TECH). KZN „Bieżanów” postawił na całościowe rozwiązanie problemu, którym jest zapewnienie jak najwyższej jakości początkowej rozjazdu kolejowego zabudowywanego w torze, ze szczególnym uwzględnieniem rozjazdów dedykowanych dla większych prędkości, których długość konstrukcyjna jest już znacząca (R500, R1200).

Wręczenie „Diamentów Polskiej Infrastruktury” było podsumowaniem szóstej edycji konferencji „Infrastruktura Polska” (19.02.2015, Warszawa – hotel Sheraton) organizowanej pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przez Executive Club. Nagrody przyznane zostały w 8 kategoriach: Top Executive, Lider Odpowiedzialności Społecznej Roku, Efektywność w zarządzaniu, Podmiot Finansujący Roku, Doradca Roku, Inwestycja roku, Projekt roku oraz Lider Innowacji Roku.

Zobacz wszystkie aktualności