KZN Rail wykona zielone torowisko w Toruniu

Ponad kilometrowy odcinek tzw. torowiska zielonego ułoży KZN Rail w Toruniu wzdłuż ulicy Gagarina. To kolejne zadanie realizowane w tym mieście przez krakowską spółkę.

Torun1Nowy fragment torów pozwoli przyłączyć pętle tramwajową zbudowaną na Bielanach z resztą toruńskiej sieci tramwajowej. To zadanie inwestycyjne jest skutkiem kolejnej umowy z generalnym wykonawcą – firmą Budimex. – Tym samym jesteśmy zaangażowani we wszystkie zadania związane z budową trasy tramwajowej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes zarządu KZN Rail. – Do tej pory bowiem wykonywaliśmy prace torowe związane z budową linii tramwajowej w Alei Solidarności, przebudową pętli „Olimpijska” i budową nowego torowiska w ul. Sienkiewicza – wylicza szef KZN Rail.

Tzw. zielone torowisko, to wydzielony fragment torów, który połączy ul. Sienkiewicza
z osiedlem Bielany, gdzie zlokalizowany jest kampus UMK. Na tym odcinku zlokalizowanych będzie pięć nowych przystanków tramwajowych Okrężna, Rektorat UMK, Akademiki, Od Nowa, Fałata.

Sama konstrukcja zielonego torowiska to belki żelbetowe, do których szyna zostanie zamocowana w systemie ciągłego, sprężystego mocowania. Belki torowiska posadowione będą na klasycznej podbudowie z tłucznia. System ten zapewni skuteczne tłumienie drgań i hałasu oraz odpowiednią estetykę – zaznacza Wojciech Piekarczyk, kierownik budowy odpowiedzialny za tę realizację. W sumie w tej technologii wykonamy niespełna 2,5 kilometra pojedynczego toru – dodaje Piekarczyk.

Zobacz wszystkie aktualności