Monobloki manganowe na poligonach PKP PLK

KZN aktywnie realizuje plan dostosowania asortymentu produktowego do wymagań nowych standardów technicznych PKP PLK, które ostatecznie wejść mają w życie w połowie 2018 r. W tym celu, przy współpracy z zarządcą sieci kolejowej, uruchamia kolejne poligony badawcze dla monoblokowych krzyżownic manganowych własnej konstrukcji.
Monobloki manganoweNa pierwszy ogień poszły krzyżownice do rozjazdów Rz 60E1-500-1:12 i Rz 60E1-1200-1:18,5 które właśnie zabudowane zostały na stacji Ciechanów (magistrala E65). We wrześniu wbudowane w tor zostaną również krzyżownice dedykowane do rozjazdów o promieniu toru zwrotnego 760 metrów, na stacji Pszczółki (E65). Natomiast manganowe krzyżownice monoblokowe do jednych z najpopularniejszych rozjazdów Rz 60E1-300-1:9 trafią w tor na stacji Bednary (E20) na początku października. – Krzyżownice do poszczególnych typów rozjazdów, testowane są zarówno w układzie płaskim jak i w pochyleniu 1:40. Wszystkie zostały także wstępnie utwardzone przy pomocy technologii wybuchowej – czyli poprzez zgniot będący wynikiem eksplozji materiałów wybuchowych, co znacznie zwiększa ich trwałość eksploatacyjną. Z doświadczeń wynika, że wstępne utwardzenie krzyżownic wysokomanganowych tą metodą odpowiada utwardzeniu eksploatacyjnemu po przeniesieniu obciążenia około 8 mln ton. W ten sposób w tor trafia produkt pełnowartościowy, nie wymagający zwiększonego nadzoru i szlifowania w pierwszym okresie użytkowania, koniecznych w przypadku krzyżownic wysokomanganowych wstępnie nieutwardzonych – podkreśla Jacek Paś, dyrektor, ds. rozwoju KZN „Bieżanów”.
Wart podkreślenia jest również fakt, że przy produkcji tych krzyżownic KZN wykorzystuje własną, opatentowaną technologię łączenia staliwa manganowego ze stalą szynową. Połączenia wykonuje się metodą zgrzewania elektrooporowego z wykorzystaniem specjalnych wkładek austenitycznych, które separują odmienną strukturę obu typów stali i tworzą trwałe połączenie, posiadając zdolność do utwardzania się powierzchniowego w trakcie eksploatacji.
– Zgodnie z polityką zarządcy sieci, od połowy przyszłego roku konstrukcje monoblokowe mają stać się podstawowym wyposażeniem rozjazdów na głównych szlakach kolejowych. Zakładamy, że zaoferujemy naszym kontrahentom ten asortyment z odpowiednimi świadectwami, równolegle do wejścia w życie nowych standardów. A w związku z możliwością wcześniejszej kontraktacji wyrobów, które zabudowywane będą dopiero w 2019 czy 2020 roku, już teraz chcemy dotrzeć z tą informacją do klientów – podkreśla Sławomir Bijak, członek zarządu, dyrektor handlowy KZN „Bieżanów”.

Wejście nowych standardów oznacza, że polski rynek infrastruktury kolejowej osiągnie poziom, który prezentuje większość wyżej rozwiniętych kolejowo krajów europejskich. Dotychczas branża wykorzystywała rozwiązania w postaci krzyżownic manganowych typu insert, posiadających poprzeczne połączenia śrubowe lub sprowadzała krzyżownice monoblokowe z eksportu. Jedną z barier utrudniających wprowadzenie tej sprawdzonej konstrukcji krzyżownicy, w której wyeliminowane zostały wszystkie połączenia skręcane, a kluczowy element rozjazdu jest litym blokiem, był brak doświadczenia polskich odlewni w wykonywaniu długich na 4 do 7 metrów odlewów ze staliwa wysokomanganowego. Problem ten nie został wyeliminowany do dzisiaj i producenci tacy jak KZN, wciąż muszą korzystać ze wsparcia zagranicznych podmiotów przy uzyskiwaniu surowych odlewów.

Zobacz wszystkie aktualności