Rozbudowujemy sieć tramwajową w Toruniu

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” prowadzą prace przy przebudowie torowiska w al. Solidarności. To element umowy wykonawczej w ramach projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013”, w związku z którą firma zmodernizuje również pętlę na ul. Olimpijskiej oraz ułoży torowisko od skrzyżowania ulic Bema i Sienkiewicza do Bielan.

Prace przy torowisku na al. Solidarności w Toruniu

Prace przy torowisku na al. Solidarności w Toruniu

– Aktualnie trwają prace przy układaniu i zabudowie nowego węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu alei Solidarności i ul. Wały Generała Sikorskiego, gdzie montowanych będzie sześć sztuk rozjazdów dwutorowych pojedynczych – podkreśla Grzegorz Leszczyński, Dyrektor Oddziału Robót Zewnętrznych KZN „Bieżanów”. – Na samej alei Solidarności na przygotowanej podbudowie układać będziemy tor w modułowym systemie szyny w otulinie – dodaje Aleksander Furtak, Kierownik Zespołu Budów w KZN „Bieżanów”.

Krakowska spółka równolegle uczestniczy w zadaniu modernizacji pętli tramwajowej na ul. Olimpijskiej, gdzie ułożone zostaną trzy nowe tory odstawczo-postojowe wraz z sześcioma rozjazdami jednotorowymi pojedynczymi. Znacząca ilość prac czeka na KZN przy kolejnym etapie inwestycji, czyli budowie całkiem nowego fragmentu torowiska przez ulice Sienkiewicza, Gagarina, szosę Okrężną do pętli tramwajowej na toruńskich Bielanach. – Do wykonania mamy tam około dwóch kilometrów torów, częściowo na podbudowie klasycznej a częściowo na podbudowie betonowej w systemie ERS-M. Dodatkowo na węźle Sienkiewicza i pętli Bielany zbudujemy kolejnych dziesięć rozjazdów różnego typu oraz skrzyżowanie dwutorowe pojedyncze – akcentuje Aleksander Furtak. – Zgodnie z planem wszystkie wyżej wymienione prace mają zostać zakończone do końca maja 2014 roku – dodaje .

Zaangażowanie KZN „Bieżanów” w proces modernizacji toruńskiej sieci tramwajowej jest skutkiem umowy podwykonawczej z firmą Budimex S.A.,  jako generalnym wykonawcą  kluczowych zadań z projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013”. – Po raz kolejny kompleksowa oferta Grupy KZN Bieżanów obejmująca dostawę nawierzchni szynowej oraz innych elementów infrastruktury wraz z pracami wykonawczymi, okazała się atrakcyjna dla podmiotu prowadzącego inwestycje – podkreśla Grzegorz Leszczyński.

Zobacz wszystkie aktualności