Umowa na dostawę rozjazdów na Magistralę Węglową

Podczas trwających w Gdańsku targów TRAKO, spółki KZN „Bieżanów” i PORR podpisały ważną umowę na dostawę blisko 150 nowoczesnych rozjazdów kolejowych, zabezpieczając tym samym dostawy tych konstrukcji w ramach modernizacji kluczowego odcinka Magistrali Węglowej.


Tydzień po podpisaniu wartego 1,24 mld złotych kontraktu wykonawczego z zarządcą sieci kolejowej, na modernizację fragmentu popularnej „węglówki” miedzy Kaliną i Ruścem Łódzkim (Lot C, odcinek długości 71 km), spółka PORR zabezpieczyła dostawy rozjazdów kolejowych dla tej inwestycji. Niespełna 150 sztuk tych specjalistycznych konstrukcji wyprodukuje firma KZN „Bieżanów”. Ponad jedna trzecia rozjazdów z tej puli zostanie dostarczona na plac budowy w blokach – w pełni zmontowana i gotowa do natychmiastowej zabudowy, dzięki wykorzystaniu systemu Switcher. To kluczowe postanowienia wartej kilkadziesiąt milionów złotych umowy między PORR a KZN, podpisanej dziś na targach TRAKO w Gdańsku.

– Ten kontrakt ma dla nas znaczenie, nie tylko ze względu na wymierną wartość finansową, ale przede wszystkim dlatego, że równomiernie wykorzystuje nasz potencjał. Zarówno ten związany z samą produkcją, jak i zaawansowaną logistyką bloków rozjazdowych, realizowaną z wykorzystaniem innowacyjnego systemu Switcher – mówił w trakcie podpisania kontraktu Rafał Leszczyński, prezes KZN Bieżanów. – Co dla mnie ważne, kontrakt pozwoli usprawnić ruch towarowy na sieci kolejowej. Od wielu miesięcy zwracam uwagę, że po usprawnieniu infrastruktury dedykowanej dla przewozów pasażerskich, która następowała w ostatnich latach, jak najszybciej musimy usprawniać tę dedykowaną dla przewozów towarowych. Zwiększenie przepustowości głównych magistral towarowych; poprawa dostępu do portów, przejść granicznych i terminali wewnątrz kraju; budowa dodatkowych łącznic, torów czy mijanek; to wszystko pozwoli lepiej wpiąć naszą kolej w system globalnego tranzytu towarów i czerpać stąd zyski na kolejne inwestycje – podkreślał prezes KZN Bieżanów.

– Jest to nasza kolejna umowa co potwierdza dotychczasową dobrą współpracę. A współpraca z doświadczonym i sprawdzonymi dostawcami jest jedną z podstawowych gwarancji terminowej i dobrze zrealizowanej inwestycji.– stwierdził przy okazji podpisania umowy Siegfried Weindock, członek zarządu PORR SA

– Chcę podkreślić, że podpisane w ostatnim czasie umowy między PKP PLK a firmami wykonawczymi, na realizację dużych kontraktów modernizacyjnych – m.in. dojazd do portów morskich, magistrala węglowa czy magistrala E59; pozwoli w najbliższych miesiącach ożywić rynek kolejowy. Dla realizacji zakresu rzeczowego Krajowego Programu Kolejowego, konieczne jest utrzymanie tego trendu – dodał Leszczyński.

Nowoczesne rozjazdy dostarczone przez KZN, będą jednym z kluczowych elementów infrastruktury, które pozwolą podnieść parametry Magistrali Węglowej. M.in. dzięki nim możliwe będzie ruch składów towarowych o nacisku do 221 kN na oś. Przebudowane tory i nowe urządzenia zabezpieczające umożliwią prowadzenie pociągów pasażerskich z prędkością do 140 km/h a towarowych do 120 km/h. Natomiast model dostaw prefabrykowanych bloków rozjazdowych podniesie jakość początkową tych konstrukcji, co przełoży się łatwiejsze, tańsze i dłuższe utrzymanie parametrów ruchowych zmodernizowanej „węglówki”.

Zobacz wszystkie aktualności