Wicepremier Piechociński z wizytą w KZN „Bieżanów”

– Przedsiębiorstwom, które na specyficznym i trudnym rynku kolejowym potrafią dynamicznie się rozwijać, powiększać zasoby wyspecjalizowanej kadry technicznej i wprowadzać innowacyjne rozwiązania na światowe rynki, należą się wyrazy uznania – podkreślał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas wizyty w KZN „Bieżanów”.

kzn_piechWiceszef rządu odwiedził krakowską firmę, by osobiście sprawdzić procesy inwestycyjne i planistyczne związane z rozpoczęciem seryjnej produkcji specjalistycznych wagonów samowyładowczych, będących kluczowym elementem Systemu logistycznego do transportu rozjazdów kolejowych w blokach. – Firmy z takim doświadczeniem jak KZN – mający przecież 70 letnią tradycję na rynku infrastruktury szynowej – budują ekonomiczną przyszłość regionu. Wpływa to także na rozszerzenie współpracy zarówno z europejskimi, jak i światowymi partnerami gospodarczymi – podkreślił wicepremier Piechociński.

– Stoją za nami nie tylko lata doświadczeń pod szyldem Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów”, ale również dekada działania, na w pełni konkurencyjnym rynku, jako podmiot całkowicie prywatny, a także pięciolecie budowy grupy kapitałowej, która objąć ma swym działaniem wszystkie aspekty działalności w branży infrastruktury szynowej od planowania i projektu, przez produkcję i logistykę, po zabudowę i serwis – wyjaśnił Ryszard Leszczyński, prezes KZN-u. – W tym otoczeniu powstają innowacyjne projekty takie jak staliwo bainityczne, rozjazd high speed R1200 zabudowany na CMK z dopuszczeniem do prędkości 250 km/h, czy koncepcja zaawansowanej logistyki rozjazdów w blokach, to one i wiele, wiele innych projektów napędzają naszą organizację – dodawał Leszczyński.

Wicepremier Piechociński zapoznał się także z koncepcją biznesową związaną z projektem Innowacyjnych technologii w projektowaniu, produkcji i zabudowie rozjazdów kolejowych. Koncepcja oparta o szeroką kooperację z podmiotami naukowymi i gospodarczymi tak w fazie projektowania i budowy prototypów, jak i w fazie seryjnej produkcji.. – Projekt jest niezwykle interesujący. Konieczne jest jednak  znalezienie klientów nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą. – oceniał Piechociński. W odpowiedzi Jacek Paś, dyrektor handlu i rozwoju w KZN „Bieżanów” wskazywał na strategię wykorzystania spółek Grupy KZN Bieżanów do rozszerzenia rynków zbytu dla innowacyjnego systemu logistyki rozjazdowej na rynki europejskie – Do wdrożenia takiego modelu sprzedażowego posłużą nam polsko-hiszpańska KZN&Talegria jak i działająca na rynku niemieckim spółka KZN Bahntechnik – zaznaczał Paś.

– Dynamiczny rozwój grupy kapitałowej, plany inwestycyjne i odważne działania na rynkach zagranicznych, w ciągle jeszcze restrykcyjnie regulowanej lokalnymi certyfikatami i dopuszczeniami musi budzić uznanie. Dlatego wierzę, że firma ma dobre perspektywy, a nowe projekty, pozwolą na rozwój i dywersyfikację produkcji, która pozwoli stworzyć także kolejne miejsca pracy – podsumował wicepremier.

Wizyta wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w Kolejowych Zakładach Nawierzchniowych „Bieżanów” odbyła się przy okazji wyjazdowego posiedzenia rządu, które miało miejsce 18.08.2015 w Krakowie.

Zobacz wszystkie aktualności