80 lat KZN – zaangażowanie społeczne

Pierwsi pracownicy Warsztatów Naprawy Nawierzchni Stalowej odbudowywali infrastrukturę kolejową i mostową zniszczoną w II Wojnie Światowej korzystając początkowo z prostych narzędzi i siły własnych rąk, ale nawet w tym trudnym czasie potrafili stworzyć wspierającą się społeczność, zakładając m.in. Przyzakładową Szkołę Podstawową dla dorosłych czy zespół muzyczny. Idąc ich śladem pamiętamy, że jesteśmy odpowiedzialni zarówno za nasz produkt, pracowników, jak i społeczność, której jesteśmy częścią – kolejarzy, krakowian, mieszkańców Bieżanowa.

Właśnie dlatego od lat prowadzimy działania charytatywne i integracyjne, starając się dać wsparcie sąsiadom oraz kolegom i koleżankom kolejarzom. Konsekwentnie zapraszamy też do dołączenia naszych kontrahentów i biznesowych przyjaciół.

 

Społeczność KZN Bieżanów

Zespół KZN-u od początku składał się z ludzi zaradnych i pomysłowych. Przede wszystkim jednak zawsze były to osoby tworzące wspierającą się społeczność. We wczesnych latach KZN-u działała między innymi Przyzakładowa Szkoła Podstawowa, która wykształciła kadrę, która podczas wojny nie miała możliwości edukacji. W zakładzie funkcjonowały też grupy artystyczne – orkiestra czy grupa teatralna, zespół ludowy. Zbudowano świetlicę ze sceną do występów estradowych, a w 1949 powstała nawet „świetlica na kołach” w wagonie. W kolejnych latach nasza społeczność integrowała się m.in. na firmowo-rodzinnych wyjazdach. Dziś naszymi największe coroczne święta, na których spotykamy się w gronie całej firmy wraz z krakowskimi spółkami-córkami, to letni piknik i zimowe spotkanie świąteczne. Okazją do integracji są organizowane przez pracowników wyjazdy KZN Travel czy rozgrywki sportowe.

Przyzakładowa Szkoła Podstawowa, Archiwum KZN

 

 

Nasza społeczność to nie tylko firma. Dzięki wieloletniej współpracy z sąsiedzkim Klubem Sportowym „Bieżanowianka” reprezentacja KZN Bieżanów uczestniczyła w turniejach piłkarskich i na dobre zakorzeniła w nas sportowe zacięcie. Państwowa Straż Pożarna, którą wpieramy przy różnych okazjach, szkoli nas z zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy; ze Stowarzyszeniem „Eden” przygotowywaliśmy paczki pomocowe dla ofiar wojny czy powodzi, a z Fundacją Klaster Rybitwy współpracujemy na rzecz integracji lokalnego biznesu.

KZN Bieżanów na turnieju na KS Bieżanowianka

 

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Odpowiedzialność społeczną czujemy także w kwestiach bezpieczeństwa. Kiedyś o bezpieczeństwo pracowników dbały zakładowe oddziały samoobrony, dziś prowadzimy regularne szkolenia BHP i pierwszej pomocy. Ponadto – dzięki organizacji kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy – mamy w załodze dobrze wyszkolone osoby, gotowe do pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Odpowiedzialność nie kończy się jednak w hali produkcyjnej. Wiemy, że od naszego produktu zależy bezpieczeństwo jego użytkowników, dlatego dbamy o jego najwyższą jakość. Dokładamy też starań, by nasze produkty powstawały w sposób zrównoważony, jak najmniej wpływając na środowisko i z zachowaniem najwyższych standardów pracy i handlu, o czym świadczy uzyskany przez Grupę KZN Bieżanów Srebrny Medal Ecovadis.

 

 

 

Zaangażowanie społeczne – pomagamy sąsiadom

Staramy się wykorzystywać różne okazje do tego, by pomóc innym. Grudniowa wymiana drobnymi świątecznymi pamiątkami jest w branży infrastruktury szynowej tradycją i dobrym pretekstem do podsumowań oraz podziękowania za współpracę. Od lat staramy się nadać temu gestowi dodatkowego znaczenia, dlatego w naszych upominkach zawsze znajduje się drobnostka zachęcająca do przekazania świątecznego ciepła tym, którzy najbardziej go potrzebują – za pomocą małego upominku przedstawiamy fundacje i ich działalność, którą można wesprzeć. Również na firmowych spotkaniach integracyjnych staramy się poznać naszych sąsiadów. Zapraszamy lokalnych artystów lub ciekawe grupy przedstawiające swoje hobby oraz prowadzimy np. aukcje charytatywne.

Pomagaliśmy w organizacji zawodów „Krakowski Najtwardszy Strażak”

Magiczna Para, czyli świąteczna akcja charytatywna

Czapka, której bliźniacza wersja trafia do domu pomocy osób w kryzysie bezdomności; kostka rosołowa, która oznacza parę ciepłych zimowych butów przekazaną podopiecznym Zupy na Plantach; kolorowa para niedopasowanych skarpetek, którą znajdziecie w charytatywnym sklepiku Stowarzyszenia „Tęcza” – Magiczna Para na przestrzeni lat przybierała różne formy. Zasada jej działania zawsze jest jednak taka sama: każda z „niespodzianek” dołączonych do świątecznych paczek odsyła obdarowanego do konkretnej fundacji, którą w danym roku wspieramy. To też symbol rzeczowego wsparcia, jakie przekazujemy fundacji.

Naszą tradycją staje się też świąteczny kiermasz. Jeśli tylko jest taka możliwość, zapraszamy na coroczne spotkanie krakowskie fundacje, które przygotowują dla nas kiermasz świątecznych ozdób. My mamy okazję przygotować się do świętowania, zgarnąć oryginalne ozdoby i poznać świetne osoby, a Fundacja zyskuje dodatkowe wsparcie na realizację swoich projektów.

Magiczna Para i kiermasz świąteczny na rzecz Fundacji im. Brata Alberta

 

Kiermasz świąteczny na rzecz Stowarzyszenia „Tęcza”

Kultowe kalendarze w wielkim formacie

Dodatkową formą corocznego wsparcia fundacji lub konkretnej zbiórki jest KZN-owa akcja kalendarzowa. W okresie noworocznym każdy może zgarnąć wyjątkowy kalendarz w dużym formacie B2, w którym tradycyjnie już znajdują się zdjęcia kolejowo-tramwajowe (z jednej strony) i małopolskie widokówki autorstwa fotografa Pawła Krzana (z drugiej strony każdego miesiąca). Kalendarz wysyłamy darczyńcom jako podziękowanie za finansowe wsparcie fundacji – każdego roku informujemy o tym, co trzeba zrobić, żeby zdobyć kalendarz.

Kalendarz 2019

Jak wybieramy, komu pomagamy?

Choć chcielibyśmy mieć magiczną moc wspierania wszystkich projektów charytatywnych, naukowych, kulturalnych i integracyjnych, staramy się działać rozsądnie i efektywnie, dlatego starannie wybieramy inicjatywy, które wspieramy. Naszym priorytetem są nasi pracownicy i ich rodziny. Drugim parametrem wyboru jest bliskość geograficzna – projekty związane z naszą dzielnicą i miastem wybieramy w pierwszej kolejności. Trzecia warstwa to bliskość branżowa, gdzie wybieramy inicjatywy związane z infrastrukturą kolejową lub transportem szynowym.

Zachęcamy wszystkich – naszych sympatyków i zaprzyjaźnione firmy – zarówno do dołączenia do akcji charytatywnych, jak i zajrzenia do najbliższych sąsiadów. Czasami nie trzeba angażować wielkich środków, żeby realnie pomagać.

 

 

Zobacz wszystkie aktualności