Konkurs na nazwę wagonu do logistyki rozjazdów rozstrzygnięty

Switcher – tak będą się nazywały wagony będące podstawową częścią systemu logistyki rozjazdów, który wprowadzają na rynek Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów”. Pomysłodawcą nazwy i tym samym zdobywcą nagród konkursowych – w tym Laptopa Dell Latitude 3540  –  jest Pan Wojciech Diufer. Serdecznie gratulujemy!

20150709_115507KZN „Bieżanów” konkurs na nazwę specjalistycznych wagonów do przewozu rozjazdów w blokach ogłosiły ostatniego dnia lipca br. Do zabawy przystąpiło niespełna dwustu konkursowiczów przesyłając swoje propozycje. Jako, że warunkiem ostatecznego uczestnictwa w konkursie były też odpowiedzi na dodatkowe pytania związane z marką KZN „Bieżanów”, a także w związku z faktem, że przy identycznych czy podobnych nazwach decydowała kolejność zgłoszeń, do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowano ponad setkę autorów.

– Były to propozycje wyjątkowe i bardzo ciekawe. Nie brakowało też podejścia do tematu z odrobiną humoru lub z użyciem specyficznego kolejowego slangu – mówi Ryszard Leszczyński, prezes KZN „Bieżanów”. – Szukaliśmy jednak nazwy łatwej i kojarzącej się z funkcją naszego systemu. Jednocześnie chcieliśmy by była ona w miarę oczywista dla każdego człowieka z branży, czy miłośnika kolei nie tylko w Polsce, ale i w Europie na całym świecie – dodaje szef KZN-u.

– Nazwę można było wybrać tylko jedną, co więcej, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami stron trzecich postanowiliśmy zbadać propozycje pod względem prawnych konfliktów z istniejącymi znakami towarowymi w Polsce i Europie używanymi w obszarze transportu i węziej pojazdów szynowych – stwierdza Remigiusz Tytuła, koordynator konkursu ze strony KZN. – Część nazw, które wydawały nam się faktycznie interesujące poległo właśnie w trakcie tej selekcji. Z tego również powodu musieliśmy wydłużyć proces wyłaniania zwycięzcy.

logo_SWITCHER_02Ostatecznie KZN „Bieżanów” zdecydowały, że do ich wagonu i systemu najlepiej pasuje nazwa Switcher. – Jest oczywista, branżowa i jak najbardziej międzynarodowa. Bezpośrednio odnosi się do konstrukcji rozjazdowej, dla której przecież stworzyliśmy cały system logistyki, którego ważnym elementem są specjalistyczne wagony. – podkreśla Remigiusz Tytuła. – Idąc już w luźne skojarzenia i zwracając uwagę na grę słów Switcher – Witcher, jeden z przedstawicieli firmy wybierających nazwę stwierdził, że wagon i system doskonale „rozprawia się” z problemami związanymi z jakością i czasem zabudowy rozjazdów, identycznie jak Geralt z Rivii rozprawia się z potworami w świecie wymyślonym przez Sapkowskiego… – dodaje z przymrużeniem oka reprezentant KZN-u.

Podczas najbliższych targów nazwą Switcher ochrzczony zostanie pierwszy wagon samowyładowczy typu A (wyposażony w dźwigi hydrauliczne). Cały system prócz bardzo długich wagonów (27,5 m) – wyposażonych w dźwigi (typ A) lub posiadających wydłużoną platformę załadowczą (typ B) składa się jeszcze z modułów usztywnień i mocowań. To wszystko jest bazą bezpiecznej technologii logistyki rozjazdów w blokach, która dostosowana jest do wszystkich typów konstrukcji do promienia r=1200m włącznie. Możliwości systemu będzie można zobaczyć i ocenić podczas pokazów na najbliższych targach TRAKO 2015, które zorganizowane będą 22 i 23 września o godz. 11.00 i 15.00, a 24 i 25 września o godz. 11.00.

Powstanie technologii KZN było możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z programu wsparcia dla innowacyjnych i nowatorskich rozwiązań – Innotech.

Zobacz wszystkie aktualności