Polski Nowy Ład potrzebny od zaraz

Nie wiemy jak nisko spadną wskaźniki ekonomiczne, ale już teraz potrzebny jest plan wychodzenia z gospodarczej depresji. Bez odważnej polityki inwestycyjnej państwa, koronawirus może pogrążyć naszą gospodarkę w stagnacji – mówi Rafał Leszczyński, prezes zarządu Grupy KZN Bieżanów.

– Grupa KZN Bieżanów, wciąż jeszcze bardzo słabo odczuwa skutki kryzysu związanego z epidemią COVID-19. Mimo pewnych utrudnień realizujemy terminowo wszystkie zobowiązania, a nasi pracownicy wykazują się codziennie ogromną determinacją, pojawiając się w halach produkcyjnych i na budowach. Pomagają im w tym przyjęte w naszej organizacji zasady bezpieczeństwa, częstokroć wyprzedzające te wprowadzane przez rząd. Sektor inwestycji infrastrukturalnych, w którym funkcjonujemy, nie jest immunizowany na skutki globalnego, ekonomicznego tsunami – zaznacza prezes KZN Bieżanów.

– Ten kryzys, jak wirus, systematycznie zaraża wszystkie branże i wkrótce jego ekonomiczne skutki dotrą nawet na najdalsze budowy i do wszystkich hal produkcyjnych. Dewastująca siła koronawirusa uderza w całą gospodarkę, opartą na globalnych łańcuchach dostaw, przepływie ludzi i kapitału. Jedne branże jak turystyka czy usługi ulegają tej sile natychmiast, inne, jak przemysł ciężki czy budownictwo, odczują jej skutki z opóźnieniem. Długotrwałe zatrzymanie gospodarek poszczególnych państw, przyniesie katastrofalne konsekwencje: gwałtowne spowolnienie, upadłości firm czy całych branż, lawinowo rosnące szeregi bezrobotnych, spadająca konsumpcja i kurczące się dochody budżetowe. To gotowy przepis na globalny, gospodarczy kryzys podobny do tego z lat 1929-1933 lub 2007-2009 – podkreśla prezes KZN Bieżanów.

Czytaj ciąg dalszy
Zobacz wszystkie aktualności