Funkcjonalność systemu

Wagony z uchylną platformą ładunkową dostosowane są do przewozu bloków rozjazdowych do promienia 1200 m włącznie, bez przekroczenia skrajni taborowej. Platforma na czas załadunku i rozładunku znajduje się w pozycji poziomej, przy czym wagon z poziomą platformą nie przekracza skrajni budowlanej.  Całkowita długość wagonu wynosi 27,5 m (od zderzaka do zderzaka).

Dźwigi kolankowe zamontowane na pokładzie wagonu Switcher Plus są zablokowane mechanicznie w czasie jazdy. Posiadają własne  zasilanie  agregatem hydrauliczno-spalinowym umieszczonym na pokładzie. Sterowanie żurawiami odbywa się drogą radiową przy pomocy manipulatorów.

Przechylanie platform ładunkowych realizowane jest przy użyciu czterech siłowników hydraulicznych zasilanych własnym agregatem hydrauliczno-spalinowym, który umiejscowiony jest z boku wagonu pod platformą. Sterowanie platformami realizowane jest drogą radiową. Na czas transportu platformy posiadają dodatkowe mechaniczne zabezpieczenie wychyłu, które obsługiwane jest ręcznie.

W związku z dużą różnorodnością w zakresie gabarytów transportowanych rozjazdów wagony te mogą być stosowane w wielu konfiguracjach. Dla rozjazdów o promieniach 190, 300 i 500 m bloki rozjazdowe transportowane są przy wykorzystaniu trzech wagonów typu Switcher Plus wyposażonych w żurawie.

wagony1

Dla rozjazdów o promieniach 760 i 1200 m transport realizowany jest przy wykorzystaniu 4 wagonów, gdzie krzyżownica transportowana jest na wagonie typu Switcher Plus, natomiast zwrotnica i szyny łączące na wagonie typu Switcher Basic przy czym rozładunek realizowany jest za pomocą urządzeń dźwigowych zamontowanych na sąsiednich wagonach Swicther Plus, dźwigu kolejowego lub bramownic.

wagony2

Rozładunek wagonów na miejscu zabudowy odbywał się będzie z toru sąsiedniego, przy założeniu maksymalnego wymiaru międzytorza do 6 m. Konstrukcja dźwigu dostosowana została do pracy w ograniczonej przestrzeni, dzięki czemu możliwy stał się rozładunek wagonu bez konieczności demontażu trakcji. Dźwigi posiadają dwie blokady ograniczające wysokość pracy ich ramienia.

Wróć do opisu zasadniczego>>>